Sort by
Sort by

Insight: розрахунок довготривалих витрат на приховану недостатність поживних речовин

ВЗГЛЯД: Йорг Шпільденнер, начальник відділу здорового харчування, науково-дослідний центр Nestlé

Автор: Йорг Шпільденнер

Коли бідна дитина в країні, що розвивається, страждає від нападу тяжкої діареї, то потрібне лікування часто коштує дорожче, ніж уся сім’я заробляє за тиждень. Схильність дитини до діареї (а це значною мірою є ознакою інфекції в результаті поганих санітарних умов у цих регіонах) зростає, якщо в неї є дефіцит цинку. Цинк є одним із найважливіших мікроелементів, яких потребує наш організм для росту та розвитку і без якого він є більш уразливим для хвороб і тривалих розладів.

Якщо один випадок захворювання, посилений дефіцитом мікроелементів, теоретично може відкинути сім’ю за межу бідності, тоді які економічні наслідки має для всієї нації розповсюджений дефіцит мікроелементів?

Величезні втрати

У минулорічному дослідженні компанії Nestlé використовувалася модель аналізу вартості лікування для розрахунку всіх (пожиттєвих) витрат, спричинених дефіцитом заліза, вітаміну А і цинку в групі дітей у віці від шести місяців до п’яти років на Філіппінах. Результати були приголомшливі. Прямі медичні витрати склали 30 мільйонів доларів США, у той час як майбутні виробничі втрати, спричинені зниженням здатності групи до роботи в дорослому віці, складали більше півмільярда доларів.

Це вже не кажучи про невимовні людські витрати, що складають більш ніж 122,000 «втрачених років життя з поправкою на тривалість інвалідизації» або років здорового життя, втрачених унаслідок поганого стану здоров’я.

Прихована недостатність поживних речовин

Якщо дефіцит мікроелементів такий дорогий і шкідливий для якості життя людей, чому ж не докладається більше зусиль для його запобігання?! Частина проблеми полягає в тому, що вплив такого дефіциту не такий помітний, як інші форми недоїдання/розладів харчування. Тому дефіцит мікроелементів часто називають «прихованою недостатністю поживних речовин».

Візьміть дефіцит заліза – найбільш поширений у світі розлад харчування. Майже третина світового населення страждає на анемію, в основному через недостатність заліза в раціоні.

Наслідками залізодефіцитної анемії є зниження фізичного та когнітивного розвитку, підвищення рівня дитячої смертності та більш низька продуктивність у дорослих, але ці ефекти часто губляться в даних загальної смертності чи у статистиці зниженої працездатності.

У першу чергу – лікування

Ще однією складністю є те, що профілактичні зусилля не приносять миттєвих переваг і результатів, і саме тому так важко заохотити людей інвестувати в профілактику. Усі наші системи охорони здоров’я спрямовані на лікування. У глобальному масштабі на профілактику не виділяється більше 2% від середнього бюджету охорони здоров’я, якщо взагалі виділяється будь-який бюджет.

Продукти, що містять дефіцитні мікроелементи: сухе молоко може бути збагачене залізом.

Не можна сказати, що зусилля не принесли успіху. Завдяки розробленій міжнародними організаціями та урядами глобальній програмі збагачення їжі хімічними поживними добавками майже вдалося уникнути дефіциту йоду, який може викликати пошкодження мозку. Ця програма була ефективною, тому що продукт, який містить йод – це сіль, тобто дешевий і простий інгредієнт, що використовується скрізь. З іншими мікроелементами це складніше. Залізо, наприклад, змінює смак і колір їжі.

Потрібно інвестувати в технологічні рішення, щоб знайти відповідні продукти, які є звичною частиною існуючої культури харчування.

Цільове харчування

У Nestlé ми визначили лінійку нашої продукції, яка регулярно споживається населенням з конкретними видами дефіциту. Саме ця продукція підходить для збагачення необхідними мікроелементами.

У 2013 році ми забезпечили понад 167 млрд порцій продуктів харчування і напоїв, збагачених мікроелементами, у тому числі залізом, йодом та вітаміном А. Ми зобов’язалися збільшити цю кількість порцій до 200 млрд у 2016 році. Але ми не можемо говорити про збагачення продуктів харчування мікроелементами лише в контексті кількості порцій. Ми повинні знайти більше доказів про вплив цих продуктів. Іншими словами, чи ми дійсно надаємо необхідні мікроелементи людям, які цього потребують, за адекватною ціною?

Економічність

Прямо зараз ми – ймовірно, найбільша дослідницька група в харчовій промисловості, що намагається краще зрозуміти це питання як з точки зору здоров’я, так і з економічної точки зору.

Саме це ми обговорювали на Третьому Всесвітньому конгресі зі здорового харчування, де ми презентували наші дослідження.

Дослідження, що згадувалося раніше, передбачало розрахунок витрат, спричинених наслідками дефіциту мікроелементів у Філіппінах. Воно є одним з досліджень, які ми підготували спільно з незалежними дослідницькими інститутами, щоб оцінити переваги збагачених мікроелементами продуктів харчування для здоров’я споживачів.

Інше дослідження, у якому були проаналізовані об’єднані результати 18 опублікованих випробувань за участю більш ніж 5400 дітей, виявило, що молоко і зернові продукти, збагачені залізом та іншими мікроелементами, швидше допомагають зменшити кількість випадків залізодефіцитної анемії, ніж продукти харчування, збагачені лише одним залізом.

Зовсім недавно ми запустили спільне дослідження та комунікаційну кампанію на Філіппінах спільно з Національним науково-дослідним інститутом з питань продуктів харчування, щоб мотивувати батьків щодня давати школярам молоко, збагачене залізом. Це також допоможе через деякий час оцінити результати.

Обмін досвідом

Важливо працювати спільно, щоб вирішити проблему охорони здоров’я такої величини. Жодна організація не може вирішити її самотужки. Як представники харчової промисловості, ми показуємо, що ми надійні партнери, які використовують свої наукові ноу-хау, щоб безпечним шляхом додати мікроелементи в продукти харчування та переконатися, що мікроелементи зберігаються в продуктах до кінця їхнього терміну придатності.

Ми більше інвестуємо в дослідження, і це свідчить про те, що ці продукти мають позитивний вплив на ситуацію. Ми також робимо більше, щоб використовувати наші маркетингові ноу-хау і таким чином допомогти навчити людей обирати більш поживні продукти за ціною, яку вони можуть собі дозволити.

Ми знаходимося на самому початку, але, об’єднавши наші зусилля, можливо, одного чудового дня ми досягнемо стадії, коли сім’ї не потрібно буде витрачати все до останньої копійки на лікування хвороби дитини. Адже цієї хвороби вдалося уникнути раніше або тяжкість її наслідків знизилася внаслідок споживання доступних продуктів харчування за доступною ціною.

І якщо ми можемо зробити більше, щоб розрахувати економічну вартість дефіциту мікроелементів, можливо, зрештою ми зможемо знизити втрати, які не можна визначати кількісно – втрати людських життів.


Йорг Шпільденнер, начальник відділу здорового харчування, науково-дослідного центру Nestlé

Insight тут ви можете прочитати різні точки зору людей у нашій компанії.