Sort by
Sort by

Нове життя залишків виробництва: як один завод досягнув нульового рівня відходів

На околиці Ньюкасла-на-Тайні на північному сході Англії кондитерська фабрика використовує багатовіковий метод, завдяки чому відходи виробництва отримають ще одне життя.

Нова анаеробна система переробки органічних відходів на заводі Nestlé у Фавдоні перетворює відходи виробництва шоколаду та кондитерських виробів з цукру на поновлювані джерела енергії та чистої води.

Ось як це працює: забраковані цукерки та солодощі, які не підходять для продажу або переробки, разом з відходами виробництва (цукром і крохмалем) розщеплюються на маленькі шматочки. Ця суміш потім частково розчиняється за допомогою рідких відходів від прибирання заводу, для того щоб створити «шоколадний суп».

Далі цей «шоколадний суп» подається в герметичний резервуар, де відбувається анаеробна переробка – природний процес руйнування за допомогою бактерій та відсутності кисню біорозкладних матеріалів, таких як продукти харчування, та перетворення їх на корисні побічні продукти. Ці побічні продукти використовуються для часткового задоволення енергетичних потреб заводу.

Сам метод уже використовується в сільському господарстві та на промисловості протягом століть. Але існує й те, що робить цю систему у Фавдоні незвичайною – вона була вдосконалена для обробки великого обсягу твердих і рідких відходів протягом дуже короткого часу.

«Система дозволяє нам додавати до процесу переробки жорсткі залишки, такі як, наприклад, сполуки на основі крохмалю, разом із забракованою продукцією та іншими матеріалами, – розповідає Індер Пунаджі, директор Nestlé у Великобританії та Ірландії з питань розумного використання ресурсів. – Поки матеріал є біорозкладним, ми можемо використовувати процес анаеробної переробки. Відходи, що ми перероблюємо тут, утилізували б поза заводом».

Корисні побічні продукти

Основний побічний продукт анаеробної переробки – це біогаз, тобто поновлюваний газ, що складається в основному з метану та вуглекислого газу.

Біогаз, вироблений у Фавдоні, спалюється для одержання достатньої кількості тепла та електроенергії, щоб задовольнити близько 10% від загального обсягу енергетичних потреб заводу. Очікується, що в результаті генерування тепла й електроенергії з біогазу, викиди парникових газів у Фавдоні скоротяться на 10%.

Разом із генеруванням чистішої енергії біореактор для анаеробної переробки також поліпшив якість води, що скидається заводом у кількості, еквівалентній обсягу 41 олімпійського басейну на рік. Ця вода зараз є практично чистою на виході із заводу.

Метод спроб і помилок

Хоча завод тепер отримує зиск від своєї ініціативи, пішло багато грошей і часу, щоб зробити все правильно. Пілотний проект запроваджувався протягом трьох місяців, використовуючи зменшену версію біореактору анаеробної переробки.

«Було необхідно взяти до уваги багато деталей, – говорить Індер. – Визначення придатних для застосування бактерій потребувало значного дослідження та перевірок. Ми повинні були почати з малого, перш ніж рухатися вперед».

Анаеробна система переробки у Фавдоні не є дешевою – її встановлення обійшлося в 4,7 мільйонів швейцарських франків. Власне, дорожнеча і є тим стримуючим фактором, який часто гальмує використання подібних методів будь-де. Але завдяки економії коштів, що тепер існує завдяки цій системі, очікується, що інвестиції будуть повністю повернуті за період близько чотирьох років.

Збільшення масштабів проекту

Сьогодні процес анаеробної переробки на заводі відбувається всередині величезного резервуара, що містить значну кількість бактерій природного походження.

Система переробляє близько чотирьох тонн твердих відходів і 200 000 літрів рідких відходів на день, що робить завод одним із 72 заводів Nestlé по всьому світу, що наразі досягли статусу безвідходного виробництва.

Компанія поставила перед собою мету досягти нульового рівня відходів, що підлягають утилізації, на 10% своїх заводів до 2015 року. Ще одна мета – встигнути це на два роки раніше в 2013 році, на 56 своїх заводах або на 11% заводів, замість очікуваних 10%.

Ініціатива Фавдону є лише одним прикладом зусиль Nestlé по всьому світу з метою ефективного використання відходів на своїх виробництвах та навколо них.

Минулого року компанія забезпечила скотарів у Панамі малими біореакторами для анаеробної переробки, щоб перетворювати відходи скотарства в біогаз для приготування їжі та рідкі добрива. У результаті фермери більше не використовують дерево в якості палива, що значно зменшує масштаби знищення лісів у довколишніх районах.

Робота в Панамі – це продовження аналогічних проектів, що реалізуються Nestlé з фермерами-партнерами в таких місцях, як Китай, Мексика і Пакистан.

Крім того, Nestlé встановили систему анаеробної переробки на свою кавову фабрику в Орбе, Швейцарія, а також знаходяться в процесі встановлення цієї технології на заводі з переробки води Хеніез у регіоні Ла Бров у Швейцарії. Плановий запуск системи – у 2016 році. Ці зусилля відповідають меті компанії мати нульовий рівень відходів на всіх її приблизно 150 європейських заводах до 2020 року.