Sort by
Sort by

Як розширення прав і можливостей жінок може допомогти у вирішенні проблеми дитячої праці

Протягом багатьох років його розглядали як невід’ємну частину раціону більш ніж півмільярда людей у світі. Мова йде про тропічний чагарник, який у буквальному сенсі рятує життя.

Маніока є однією з найбільш посухостійких у світі рослин ы здатна зростати майже в будь-якому ґрунті.

Тепер ця потужна зброя в боротьбі з голодом виявляється корисною ще й в іншому бою – у викоріненні дитячої праці в регіонах Західної Африки, де вирощують какао.

Навчання дітей у школі

Як ключовий покупець какао в Кот-д’Івуарі, компанія Nestlé працює з урядом, партнерами та постачальниками згідно з Nestlé Какао Планом, щоб зменшити ризик того, що діти виконуватимуть важку або небезпечну роботу в господарствах, що вирощують какао та належать їхнім родинам.

Відправлення дітей до школи є одним з найбільш ефективних способів вирішення проблеми дитячої праці.

Інфографіка: Розширення прав і можливостей жінок для вирішення проблеми дитячої праці - відкрити у повному розмірі (PDF, 3 Мб).

Спільно зі Всесвітнім фондом какао компанія Nestlé побудувала та відремонтувала більше 40 шкіл у країні. Але все ще багато дітей не відвідують школи.

Внесок жінок Кот-д’Івуару у виробництво какао часто залишається неоціненим. Чоловіки забирають усі виплати, тому частка жінки зазвичай залежить від її відносин з ним. Якщо допомогти жінкам отримувати більший прибуток від їхньої діяльності, тоді більше шансів, що цей дохід буде витрачений на родину, у тому числі на оплату школи для дітей.

За оцінками Світового банку, кожне збільшення доходу жінки на 10 доларів США має такий самий вплив, як збільшення доходу чоловіка на 110 доларів США.

Тому Nestlé та проект «Міжнародна Какао-Ініціатива» поставили перед собою мету допомогти жінкам заробляти достатньо, щоб оплатити освіту двох дітей.

Створення прибутку

Маніока – це рослина, яку традиційно вирощують жінки. Допомога багатьом з них у розвитку бізнесу дуже важлива, оскільки розведення маніоки є культурним звичаєм цих громад.

Крім вирощування продовольчих культур для годування сім’ї, частину продукції можна продавати, і це забезпечуватиме їхній прямий дохід. Цей фактор посилюватиме економічний статус жінки як у родині, так і в громаді.

Але це не завжди так просто. Одне з ключових питань – питання землі. Жінки мають досить обмежений доступ до землі у своїх селищах. Іноді складно отримати землю навіть під демонстраційну ділянку. Чоловіків треба переконати виділити дружинам частку їхньої землі для вирощування маніоки.

На створення таких проектів, як цей, може піти до трьох місяців, а ще цей процес вимагає багато часу на спілкування з різними членами громади.

Нік Везерілл, виконавчий директор «Міжнародної Какао-Ініціативи», переконує, що запущені проекти успішно функціонують, а їхні перші результати є дуже обнадійливими. «Жінки, яким ми допомогли, заробляють більше грошей, ніж їм потрібно, щоб віддати двох дітей до школи», – зазначає Нік Везерілл.

«Чоловічі» та «жіночі» завдання

Щоб зміцнити ці зусилля в тих регіонах, де спостерігалися випадки використання дитячої праці, «Міжнародна Какао-Ініціатива» намагається показати громадам реальний внесок жінок у роботу, що зазвичай сприймається як чоловіча, наприклад, виробництво какао.

Виїзні працівники знайомлять чоловіків і жінок із громад з усіма щоденними завданнями домашнього господарства. Їм показують, що, окрім завдань, які традиційно розглядаються як жіночі (наприклад, догляд за дітьми), жінки виконують низку інших речей, які є внеском у виробництво какао. Саме це може полегшити процес обговорення подальшої діяльності, спрямованої на розширення прав і можливостей жінок.

Крок за кроком

Такий підхід важливий, тому що ці види ініціатив не так уже легко приймаються. Наприклад, кооперативи виробників какао реєструють тільки голову господарства, як правило, чоловіка, при цьому залишаючи осторонь дружину, що не має ніякого формального статусу в кооперативі.

Nestlé і «Міжнародна Какао-Ініціатива» працюють, щоб переконати кооперативи реєструвати дружин нарівні з чоловіками і таким чином робити жінок більш «видимими», потенційно надавати їм право голосу щодо того, як функціонує організація, та полегшувати процес забезпечення їх необхідними послугами. Крым того, необхідно зважати на те, що чоловікам може бути складно прийняти ці зміни.

«Невеликі зміни, з яких ми починаємо, можуть значно та позитивно вплинути на нашу боротьбу з проблемою дитячої праці, – впевнена Сандра Мартінес, голова глобального підрозділу Nestlé з виробництва шоколаду та кондитерських виробів. – Розширення прав і можливостей жінок в їхніх громадах і сім’ях є суттєвим».

Основні завдання

Два роки тому Nestlé ввели систему моніторингу за проблемою дитячої праці та розробки шляхів її вирішення в Кот-д’Івуарі. «Міжнародна Какао-Ініціатива» найняла спеціалістів зі зв’язків з громадами, щоб допомогти контролювати і територіально відстежувати, де саме діти працюють або перебувають під загрозою примусової роботи в какао-господарствах. Поки лише кілька з цих спеціалістів жінки, попри всі докладені зусилля.

Згідно з оцінками Інституту розвитку зарубіжних країн – мозкового центру, що знаходиться у Великобританії, жінки в громадах, що виробляють какао, працюють у середньому 63 години на тиждень, з яких 26 годин витрачають на домашні справи.

На відміну від жінок, чоловіки працюють у середньому 49 годин на тиждень і витрачають менше половини «жіночого» часу на домашні справи. Крім того, рівень грамотності та вміння рахувати, як правило, нижчий серед жінок, ніж серед чоловіків.

Дефіцит часу і відсутність належної освіти може ускладнити жінкам вибір роботи, що спрямована на боротьбу з дитячою працею в їхніх громадах.

Саме тому зусилля, такі як, наприклад, вирощування маніоки, які більше відповідають культурним нормам громад, що займаються виробництвом какао, відіграють важливу роль у боротьбі з проблемою дитячої праці.

Відновлення балансу влади

Допомога жінкам у створенні власних доходів не змінює їхнє життя або норми їхніх громад повністю. Але слід зауважити, що культурним нормам, які в минулому обмежували роль жінок у виробництві какао, уже кинуто виклик.

Nestlé сприяє змінам безпосередньо там, де це можливо. Рік тому лише один з дитячих садків, створених відповідно до плану Nestlé, очолила жінка. Тепер існує вісім жінок-керівників, а інші з’являться незабаром.

Крок за кроком, ці зміни роблять вагомий внесок в те, що «Міжнародна Какао-Ініціатива» називає відновленням балансу влади в сім’ях у регіонах, де вирощують какао. Перші зібрані дані підтверджують, що дітей відправляють з полів у класні кімнати, а це досить хороша причина, щоб продовжувати докладати зусилля, спрямовані на поліпшення соціальних умов життя жінок, дітей і сімей у районах, де вирощують какао.