Sort by
Sort by

Завод, який вимкнув крани і відмовився від споживання води

water

Чому важливо говорити про проблему стічних вод? Це питання лунає особливо голосно у Всесвітній день водних ресурсів. Так, цілком ймовірно, що це не найбільш обговорювана проблема сучасності, але недооцінювати її не варто. Скорочення кількості стічних вод і їх повторне використання там, де це можливо, – важливий елемент в збереженні водних ресурсів на планеті.

Є багато порад, як зменшити витрату води в домашніх умовах. Закривати кран, поки чистиш зуби. Помістити блок для економного зливу в туалеті. Приймати короткий душ. Ці речі, безумовно, допомагають, але Всесвітній день водних ресурсів – це не тільки про прості ідеї, але й про більш масштабні.

Скажімо, такі: один завод в Мексиці вирішив діяти рішуче і повністю відключив крани, знизивши витрату з 1,6 мільйона літрів на день до нуля. Ось така відповідь на питання «що робити зі стічними водами?».

Ресурс молочних річок

Молочний завод Nestlé став першим в світі підприємством з нульовим споживанням води. Розташований в штаті Халіско, що має проблеми з водопостачанням, він тепер використовує тільки перероблену воду. Замість того, щоб самостійно отримувати воду зі свердловин або централізованої мережі, завод добуває її з молока, яке переробляє.

Підприємство використовує свіже коров'яче молоко, в якому в середньому міститься близько 88% води. Частину цього ресурсу вдається добути, нагріваючи молоко при низькому тиску. Отриманий пар потім конденсують, обробляють і використовують для очищення самих випарних машин. Як тільки обладнання вимито, вода потім збирається знову, очищається і використовується повторно. При цьому додатково отримувати воду немає необхідності.

У зв'язку з ростом населення водопостачання в Мексиці стало проблемним питанням. Тому так важливо зберігати ґрунтові води для благополуччя місцевих жителів.

«У Мексиці, як і в усьому світі, вода є життєво важливим ресурсом, що вимагає трепетного ставлення, – зазначає Пол Бюльке, головний виконавчий директор і член ради директорів Nestlé. – З огляду на важливість води для виробництва продуктів харчування та її роль в збереженні життя, Nestlé в усьому світі буде продовжувати реалізовувати ініціативи, які сприяють підтримці і забезпеченню вільного доступу до природних ресурсів».

Три способи економії

Найбільша в світі компанія з виробництва продуктів харчування використовує трифазний підхід для зниження рівня води на своїх заводах.

По-перше, інженери шукають способи оптимізації існуючих виробничих процесів. По-друге, вони вивчають можливості повторного застосування вже використовуваної води. На третьому етапі фахівці розробляють нові способи вилучення води з сировини і продуктів переробки. Молочний завод в Мексиці – це зразковий приклад «третьої фази» такого підходу.

«З огляду на важливість води для виробництва продуктів харчування та її роль в збереженні життя, Nestlé в усьому світі буде продовжувати реалізовувати ініціативи, які сприяють підтримці і забезпеченню вільного доступу до природних ресурсів», – зазначає Пол Бюльке.

Тристоронній підхід використовується на більш ніж 80 заводах по всьому світу, що дозволяє скоротити споживання води на 10-30%.

Приклад мексиканської фабрики виявився настільки успішним, що на його основі вже ведуться роботи по перетворенню молочної фабрики Nestlé в каліфорнійському місті Модесто у виробництво з нульовим споживанням води.

Проект вартістю 7 мільйонів швейцарських франків допоможе заощадити близько 286 мільйонів літрів на рік. Завершити оновлення планується в 2018 році.

Коштовний ресурс

Глобальна дослідницька організація Всесвітній інститут ресурсів допомагає Nestlé заощаджувати воду, забезпечуючи екологічно, соціально та економічно вигідне управління водними ресурсами.

Інновації і ретельне управління дозволили Nestlé скоротити споживання води на третину за останні 10 років. Але компанія не планує зупинятись на цьому. Навпаки, вона прагне залишатися в авангарді зусиль щодо підвищення ефективності та скорочення всіх можливих відходів там, де це можливо.

Шоста мета у списку цілей сталого розвитку Організації Об'єднаних Нації – вдвічі скоротити частку неочищених стічних вод і збільшити оборотне водопостачання й безпечне повторне використання. Зрозуміло, що промисловість має велике значення у досягненні цієї мети.

Такі проекти, як завод з нульовим споживанням води, демонструють, що радикальні зміни можливі, а постійно питати «що робити зі стічними водами?» має практичний сенс.